wtorek, 10 września 2013

Zawieszka na klamkę

Każdy potrzebuje zmian - dzieciaki też! 


Nie ograniczajmy się do przebywania ciągle w jednej sali lekcyjnej. Aby łatwiej było nas znaleźć - w szkole, poza nią - proponuję wykonanie z dziećmi "zawieszek na klamkę". Można zachęcić dzieci do własnoręcznego narysowania lub zaproponować własny wzór. Można wyklejać, można malować, można wychodzić poza kontury... można, a nawet trzeba uruchomić wyobraźnię ;). Oprócz naszych tworów możemy dodać napis ułatwiający rozpoznanie ilustrowanego miejsca, np. "Jesteśmy w sali nr..." , wtedy osoba, która chce nas odnaleźć, wie gdzie się udać lub np. "Ciii... Leżakujemy" - jeśli akurat mamy czas odpoczynku dzieci, nie chcemy by ktoś z impetem wszedł do pomieszczenia rozpraszając maluchów. 
W zależności z jaką grupą wiekową pracujemy, dostosowujemy stopień trudności - starsze dzieci, sprawniejsze, mogą np. spróbować pisać tekst same lub po śladzie, młodsze z kolei przyklejać wydrukowane napisy itp. 

Możemy porozmawiać z dziećmi, do czego również mogą przydać się takie zawieszki - kreatywność przede wszystkim ;). Jeśli mamy w sali tablicę korkową możemy przyczepić kilka obrazków np. zwierząt - jedno obok drugiego. pod obrazkami przyczepić pinezki - haczyki, gwoździki, a na zawieszkach umieścić poszczególne umaszczenie zwierzęcia, lub pierwszą literę - np. obrazek krowy, umieszczamy pod nim zawieszkę w czarne łaty.
Zalaminowane zawieszki mogą służyć nam bez ograniczeń i ekologicznie :). Wystarczy mazak do tablicy ścieralnej. Wtedy możemy pisać na zawieszkach.
Myślę, że powodów "za" wzięciem się do działania wystarczy :), a więc zapraszam!1. Najpierw projektujemy szablon zawieszki. Zmieszczą się dwie na kartce A4 w pionie - tak jak u mnie. Możemy oczywiście zrobić mniejsze, krótsze, szersze itp. Ja starałam się zagospodarować całą kartkę.


2. Kiedy jesteśmy zadowoleni z kształtu, możemy wydrukować szablony. Jeśli mamy ochotę, możemy spróbować coś narysować np. w Paint'cie - podstawowym programie Windowsa do rysowania. Możemy również wyszukać grafikę w google i umieścić ją na zakładce. Ja próbowałam swoich sił w Paint'cie :).
3. W zależności od tego na rozwijaniu jakich zdolności nam zależy (może tylko wycinanie,a kolorowanie wykonamy w komputerze?) możemy wydrukować od razu kolorową ilustrację. Możemy również wydrukować np. sam napis :

Wtedy możemy przygotować elementy do naklejenia - np. gwiazdki, widelec, łyżkę itp. 
Oczywiście możemy wymieszać elementy, aby dziecko samo dokonało wyboru gdzie, co należy umieścić lub rysując przerywaną linią element, by dziecko narysowało po śladzie. 
Możliwości jest tyle, ile mamy pomysłów :).

Dobrej zabawy w tworzeniu!

Myślę, że taka zakładka przyda się każdej klasie. Powodzenia w wykonaniu!

1 komentarz:

  1. Klikajac na rysunek prawym klawiszem myszy - otwórz grafikę w nowej karcie pokaże nam sie duży obrazek, który można "zapisać jako..." i wydrukować :)

    OdpowiedzUsuń